About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#17 Ahlaki değerler insan ürünü bir şeydir (hayvanlar ahlaktan anlamazlar); ahlakımızı hayvanlara uygulamanın akıllıca bir şey olmadı anlamına gelmez mi bu?

Hayvanların kurallarımızı anlayamaması ve onlara bağlı kalamaması bir çocuğun veya aklen engelli bir kişinin durumuyla aynıdır.

Bu argümanın yanlışlığı basit bir şekilde anlaşılabilir: bebekler ve küçük çocuklar ahlaki değerleri anlamazlar, o halde ahlaki kuralları onlara uygulamak mantıksız olmaz mı? Elbette olmaz. Çocuklara ve bebeklere zarar vermeme sebeplerimiz, yetişkin insanlara zarar vermeme sebeplerimizle aynıdır. Ahlaki değerleri kavramlaştıramamaları veya yararlarını anlamamaları burada bağlayıcı değildir.

Burada söz konusu ayrım, ancak "ahlak vekilleri" ve "ahlaken hasta" kavramlarında görülebilir. Ahlak vekilleri ne yapması gerektiğine karar verirken sofistike bir kavramsal yeteneği kullanarak ahlaki prensipleri düşünebilen bir kişidir, böyle bir karar verdiğinde de bu davranışı yapmakta özgür iradesini kullanabilen bir kişidir. Bu yeteneklerinin doüal sonucu olarak ahlak vekillerini yaptıkları davranışlardan sorumlu tutmak mantıklıdır. Ahlak vekili denen kişi aslında normal yetişkin bir insandır.

Ahlaken hasta kişiler, tersine, ahlak vekillerinin yeteneklerine sahip değildir, bu yüzden de davranışlarından sorumlu tutulamazlar. Bununla beraber zarar görme kapasiteleri olduğu için, ahlak vekillerinin bu manada göz önüne aldığı kişilerdir. İnsan bebekleri, yaşı küçük çocuklar, akıl ve ruh hastaları ve hayvanlar ahlak hastaları olarak kabul edilebilir.

Hayvanların ahlaken hasta olarak kabul edilmesiyle, ahlaken önemsenirler ve bu yüzden de kendimize uyguladığımız ahlaki itibarı onlara da uygulamak son derece mantıklı olmuş olur.—DG

AYRICA BAKIN: #19, #23, #36

SORULARA GERİ DÖNÜN

#18 Eğer HH savunucuları öldürmeler karşısında bu kadar kaygılanıyorsa neden sadece meyveci olmuyorlar?

Öldürmek, kendi başına HH felsefesinin merkezinde yer almıyor, bu felsefe daha çok geteksiz acı ve ağrının bertaraf edilmesiyle ilgili bir felsefe. Bu yüzden, bitkiler ağrı veya acı çekmedikleri için, HH felsefesi meyveciliği önermez (meyvecilik, meyveler bitkilerden bitkiler öldürülmeden toplandığı için meyve yemenin altının çizildiği bir diyettir) .

AYRICA BAKIN: #42-#46