About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#21 Peki ya zaten ölmüş olan bir hayvanı kullanacak olursam?

Bu soruyu yorumlamak için 2 yol var. Birincisi, soruyu soran kişi kendini "ama ben hayvanı öldürmedim ki" diyerek aklamaya çalışıyordur, ya da ikincisi, doğal yollarla ölmüş bir hayvanı kullanmanın ahlaki manasını soruyor olabilir ( hayvan ürünleriyle doğrudan alakalı olmayan şekillerde de ölüm olabilir, mesela araba ezebilir). İlk yorumdaki mazereti reddetmek zorundayız. Hayvanların etleri için öldürülmeleri, tüketicilerin et talebi üzerine (pazar talebi) ve finansal destekleriyle (ödeme yaparak) hayata geçirilir. Suç ortaklığından kaçmak mümkün değil. Toplum, "hırsızlığı yapmadı" diye çalınmış eşyaları alan kişiyi affetmez.

İkinci yoruma gelirsek, doğal yollarla ölmüş hayvanların kullanımı meselesinde ahlaki bir sorun yokmuş gibi görünüyor. Birçok insan, estetik sebeplerle, böyle de olsa kullanılan hayvan ürünlerini kullanmıyor. (Ölmüş insanların vücutlarını kullanmak ister miydiniz?) Elbette, doğal ölümler, bugün, hayvan ürünleri pazarındaki müthiş talebi karşılayamaz; sentetik ve hayvanlardan alınmamış kaynaklar da gerekmektedir.

Başka insanlar doğal yollarla ölmüş hayvan ürünlerini kullanmayabilir; çünkü diğer hayvan ürünleri için de bir talep oluşturabileceğini düşünebilirler, bu talebin de öyle masumca karşılanması mümkün değil.—DG

Bu, ölülere saygı duyulmalı manasında bir soru olarak da düşünülebilir. Mezarlara yapılan saygısızlıktan tiksinme duyuyoruz bu sebeple. Doğal şekillerde ölmüş hayvanlar, en azından endüstriyel sürecin bir parçası olmaktansa, rahat bırakılmalılar. Geçmişte sık sık uygulanmıştır, mesela Mısırlılar kedilerini mumyalardı.—AECW

" Yemeğinizi bir güzel yediniz; ama her ne kadar mezbahalar kilometreceler uzakta sizden gizlense de, suç ortaklığı diye bir şey var."—Ralph Waldo Emerson (yazar)

SORULARA GERİ DÖNÜN

#22 Çizgiyi nerede çekmeli: hayvanlar, böcekler, bakteriler?

HH felsefesi, söz konusu hakların "bir hayatın öznesi" olan, acı çekebilen, ağrı duyabilme kapasitesi olan yaratıklara uygulanmasını savunur. Böylesi bir kapasite muhakkak ki bakterilerde bulunmaz. Kesinlikle memelilerde bulunur. Yumuşakçalar ve eklembacaklılar (mesela böcekler) bu sınıflamaya dahil midir, tartışılmaya devam ediyor. İnsan, vicdanına ve varolan kanıtlara dayanarak bu çizginin nerede çekileceğine kendisi karar verebilmelidir.

#39 ve #43 nolu sorular çizgiyi çizmek konusunda bazı kanıtları tartışıyor.—DG

AYRICA BAKIN: #39, #43

SORULARA GERİ DÖNÜN

#23 Madem öldürmek yanlıştır, avcı hayvanların diğer hayvanları öldürmesine engel olmanız gerekmez mi?

Bu, hayvan haklarına karşı geliştirilen ilginç argümanlardan birisi. Biz insanların birbirilerine zarar vermesini engelleriz , mesela çocukların birbirine vurmasını engelleriz, o halde neden insan olmayan varlıklarda da aynı tavrı göstermeyelim? Bu görev daha ciddiye alınabilir; çünkü hayvanların avcılık yapması daha önemli bir zarara sebep oluyor-ölüme.

Birinci cevap şudur: avcı hayvanlar hayatta kalmak için öldürmek zorunda; onları durdurmak demek, onları öldürmek demektir.

Elbette, hayvanların avcılık yapmasının çok büyük ölçekte engellenmesi tamamen imkansız, ama bu da ahlaken ikna edici olmuyor.

Diyelim ki bir kedinin bir kuşu öldürmesini engelledik. Birden görürüz ki kuş, bir çok yılanı öldürmektedir. O halde aslında kediyi durdurmamamız gerektiği sonucuna ulaşabilir miyiz? Buradaki asıl nokta, insanların bütün bu kararları ve hesaplamaları yapabilecek geniş bir vizyondan mahrum olduğudur.

Gerçek cevap, hayvanların avcılık yapmasını engellemenin biosferin muhtaç olduğu ekosistemleri yok edeceği gerçeğidir, bu da dünya üzerindeki bütün hayat biçimlerine zarar verir. Milyonlarca yıl boyunca, biosfer, işlemeleri ve istikrar sağlamaları için avlanmalarını gerektirecek kompleks ekosistemler geliştirmiştir. Bu manada insanların büyük ölçekli müdahaleleri bu ekosistemlere hesaplanmayacak derecede ve çok ciddi hasarlar verebileceği gibi, bütün hayat biçimleri için çok yıkıcı, yok edici sonuçları da beraberinde getirebilir.

Bu müdaheleyi kabul etsek bile (ki kabul etmiyoruz), bu tavırlarımızı haklı çıkarmaz. Yabancı ülkelerde insanların katledilmesini durdurmayı başaramadığımızda, bizlerin bu katliamlara katılmayı uygun gördüğümüz gibi bir mana çıkartılamaz. Aynı şekilde, hayvanların avcılık yapmasını engelleyememiz bizim hayvanları sömürmemizi haklı çıkaracak bir gerekçe olarak görülemez.—DG

AYRICA BAKIN: #17, #19, #36, #64

SORULARA GERİ DÖNÜN