About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#26 Muhakkak ki HH’dan daha önemli problemler bulunuyor, mesela evsizlik problemi var; yapacak daha iyi şeyleriniz yok mu?

Dünyada bizlerin ilgisini bekleyen birçok ciddi problem var; hayvanlara uygulanan zulüm de onlardan biri. Elimizden gelen her yerde bu acıyı azaltabilmeliyiz. Hayvanlara yardım etmek insanlara yardım etmekten daha çok ya da daha az önemli değildir-ikisi de önemlidir. Hayvanların çektiği acı ve insanların çektiği acı birbirine bağlı şeylerdir.

Bu sorunun içine saklanmış asıl iddia ise insanlar yardım etmenin insan olmayanlara yardım etmekten daha önemli olduğu iddiasıdır. Bazıları buna türcü bir tavır gözüyle bakar (soru #1). Elbette, neyin hayat ölçüsü olarak alındığına bakarak, insanların zulüm ve ihmalkarlık anlamında hayvanlardan daha fazla yaralandığı ve kayba uğradığı söylenebilir.

Burada yüzeysel olarak, hepimizin enerjimizi hayvanlardan çok insanlara harcamamız gerektiği gibi bir görüş de öne çıkabilir. Ancak, bu hayat ölçüsünü böyle kabul etsek bile, zamanımızı ve enerjimizi hayvanların hakları meselesine harcamamızı haklı çıkaracak sağlam sebepler mevcut.

HH gündemindeki konuların çoğu insanların faydasına olan şeylerdir. Mesela, hayvan ürünlerinin üretimini ve tüketimini sona erdirmek, insan popülasyonunun genel anlamda sağlığını iyiye götürecek ve çevrenin de katledilmesini önleyecek bir eylemdir.

Hayvanlara merhamet duymanın insan ilişkilerinde de merhameti artırmak gibi bir yan etkisi bulunuyor. Tom Regan bu durumu şöyle açıklıyor:

…hayvan hakları hareketi insan hakları hareketinin bir parçasıdır. Hayvanların hakları konusunda mantıklı şekilde oluşturulmuş bir teori ayrıca insan hakları konusunda da ilerleme sağlanmasına yardım eder. Hayvan hakları hareketinde bulunan kişiler aslında - kadın hakları, işçileri, azınlıklar gibi insan haklarına saygı duyulması işinde de ortak mücadele içindedirler. Hayvan hakları hareketi bu hareketler gibi aynı kumaştan dokunmuş bir harekettir.

Son olarak, HH hareketinde talep edilen davranış biçimi fazla enerji gerektirmez. Biz insanlardan bazı şeyleri YAPMAMAlarını istiyoruz: et yemeyin, hayvanları eğlence amaçlarıyla sömürmeyin, kürk giymeyin gibi.

Bu negatif eylemler bizlerin insanlara değer verme yeteneğimize zarar vermez. Bazı durumlarda, aslında bizlere daha fazla zaman da kazandırabilirler (mesela avlanmaya, sirklere gitmeye, hayvanat bahçelerine ziyarete ayrılan zaman gibi).--DG

Zulümden uzak yaşamak full-time bir iş değildir; tam tersine aslında bir hayat biçimidir. Ben alışveriş yaparken, aldığım şeyleri kontrol edip acaba aralarında hayvan deneylerinden elde edilmiş ürünler var mı diye kontrol ediyorum. Bu tür şeyler günün sadece bir kaç dakikasını alıyor. Geriye de hem insanlara hem de hayvanlara yardım etmek için bol bol zaman kalıyor.—JLS

"Ben insan haklarından yana olduğum gibi hayvan haklarından da yanayım. Gerçek bir insan olmanın yolu budur." –Abraham Lincoln (16. ABD Başkanı)

"Bana göre, bir kuzunun hayatı bir insan hayatından daha değersiz değildir."—Mahatma Gandhi (devlet adamı ve filozof)

"Bizim görevimiz, merhamet çemberimizi genişleterek, bütün yaşayan varlıkları, doğanın bütününü ve güzelliğini kucaklayarak, kendimizi özgür kılmaktır." –Albert Einstein (fizikçi, Nolbel ödülü, 1921)

AYRICA BAKIN: #1, #87, #95

SORULARA GERİ DÖNÜN