About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#45 Ama bitkiler acı hissetmiyorsa bile, onları hayattan yoksun bırakmış olmuyor musunuz? Hayvanlara ahlaki bir statü tanımak için neden yeterli olmasın ki bu?

Hayvan Hakları felsefesi sadece hissedebilen canlıları kapsıyor. Bitkiler hissedemeyen birçok canlıdan sadece biri. Tutarlı olabilmek için, bitkilere ahlaki bir statü tanımak bütün canlılara bu statüyü tanımayı gerektirirdi. Bütün canlıları kucaklayan bir felsefe herhalde müthiş olurdu, ama bütün hayata bütün canlılara ahlaki bir statü tanımak bazı mantık dışı görüşlere de sebep oluyor.

Mesela; bütün canlıları kapsayan böylesi bir felsefe spermisidlerin (sperm öldürücü) dağıtılmasına da karşı çıkardı. Cinsel ilişkinin ahlakı da sorgulanabilirdi, çünkü her ilişkide binlerce sperm hücresi ölüyor. Ayrıca, hayat formlarının çokluğu da sıkıntı yaratır; mesela, bazı bilgisayar programlarının-mesela bilgisayar virüslerinin- canlı sayılıp sayılamayacağına dair argümanlar bulunuyor. Onlara da ahlaki bir statü tanınmalı mı?

Bitki meselesinde de sorun var. Yabani otların öldürülmesini savunmak gerekebilir mesela. Ve eğer bitkileri öldürmek yanlışsa, o halde onlara basit birşekilde zarar vermek de neden yanlış olmasın? Çalı çitlerini düzeltmek yanlış mı?

Yukarıdaki sorular çevreye dair bir etiğin geliştirilmesini engelleyici şeyler değil. Sadece bütün yaşayan varlıklara ahlaki statü tanınmasının bir takım zorluklara sebep olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

Ancak; bazı insanlar gerçekten de hayata son verme olayının mümkün olan en az orana indirilmesi gerektiğini savunuyor; bu bakış açısına göre bütün canlıların ahlaki bir statüleri vardır. İlginç birşekilde, bu türden bir bakış açısı, aslında HH felsefesini beklenenin tersine desteklemektedir. Nedenini öğrenmek için #46 nolu soruya bakın.—AECW

AYRICA BAKIN: #46, #59

#46 Hayvanları yemek daha iyi değil mi, çünkü bu şekilde en az sayıda canlı öldürmüş oluyoruz.

Bu soruda iki problem mevcut. Birincisi, amaçlanan hedef zaten öldürmenin azaltılmasıdır, ama soru #18de açıklandığı gibi, öldürmek HH’nın temel problemi değildir; daha çok çekilen acı ve ağrı sorundur, bunların da bitkilere atfedilmesi mümkün değil.

İkinci olarak; soru, çiftlik hayvanlarının bitkilerle besleneceğini göz ardı ediyor, böylece hayvanların tüketilmesi aslında bitkilerin de tüketilmesi oluyor. Elbette buradaki mesele, bitkilerin hayvanlardan geçerek tüketilmesi, o da çok yetersiz bir süreç; %80-90a varan kayıplar söz konusu. Böylece, eğer mesele öldürmekse, vejetaryen diyet her zaman tercih sebebidir .—DG

AYRICA BAKIN #18, #28, #45