About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

# 48 Hayvanlar o kadar hızlı öldürülüyorlar ki acı hissetmiyorlar hatta öldürüldüklerini bile bilmiyorlar. Bunun nesi kötü?

Bir hayvanı doğal ortamında çabucak öldürmek hayvan çiftçiliğinden daha az zalimcedir. Ancak bu, hayvanların kendi hayatlarıyla başbaşa bırakılmaları gerektiği şeklindeki o temel hayvan hakkını da göz ardı ediyor. Eğer bizim için ana mesele hayvanları açlıktan korumaksa avlanmamalıyız; ama hayvanların doğurganlığını da yavaş yavaş azaltmalıyız. Ayrıca kurtları, dağ aslanlarını, çakalları, ve diğer avcı hayvanları da korumalıyız. Aslında bir çok geyik sürüsü ve ördek popülasyonu avcılar öldürebilsinler diye bilinçli olarak suni yöntemlerle çoğaltılıyor. Eğer alışılmadık bir sebeple hayvanların vurulması icap ederse, keskin nişancılar tutulmalıdır. Keskin nişancılar hayvanı yaralamaz, çabucak öldürürler; ayrıca rastgele ateş etmezler, hasta ve acı çeken hayvanları vururlar.

Bu görüş ancak modern et üretimi metodlarını bilmeyenler tarafından savunulabilir. Her yıl ulaşım sırasında milyonlarca hayvan yaşadıkları büyük stresten dolayı ölüyor. Ve boğazlama sırasında taşıma bandının kullanılması ise hayvanın ölüm korkusu yaşayıp hayatta kalmak için çırpınmasına yol açıyor. Bu hayvanların hiçbir acı çekmediğini ya da öldürüldüklerinin farkında olmadığını söylemesi için insanın bu öldürme sürecini hiç izlememiş olması lazım.

Bazı insanlar kümes hayvanlarının İnsani Kesim Yasası’ndan muaf tutulduğunu bilmiyor. Yumurtlayan tavuklar kesilmeden önce uyuşturulmazlar. Ayrıca bu yasadan muaf tutulan diğer bir grup da kosher (yahudilere göre helal et) şartlarıdır. (#49 nolu soruya bakın).

Ama hiç acı çekmek söz konusu olmasa bile, hissedebilen, zeki hayvanların bu kadar büyük bir ölçekte öldürülmesi (sadece ABD’de her yıl 6 milyardan fazla hayvan), özellikle de et yemenin sadece gereksiz değil, insanlar için zararlı olduğu da kanıtlandığına göre ahlaken doğru kabul edilemez. Memeliler mısır ya da havuç değil. Onlara böyleymiş gibi davranmak demek, bu zavallı ahlaki tavrı akla değil geleneğe bağlı olarak sürdürmek demektir.

Diğer yöntemler de inanıldığı kadar temiz değildir. Her metod "insancıllık" konusunda ciddi şüpheler barındırıyor. Mesela, elektrik vererek öldürmeyi düşünelim. Çok acıya çektiklerini düşünerek elektroşok tedavisi uygulanan hastalara anestezi uyguluyoruz. Baltayı düşünelim. Gerçekten öldürücü bir darbe vurmak için insanın büyük bir gücünün olması gerekiyor. Çok az kişide bu kabiliyet var, bir çok hayvan da bu durumda büyük acı çekiyor. Kosheri düşünelim. Burada hayvan vinçle yukarı kaldırılır, burada ölüm ağır ve bilinçli bir şekilde yaşanır. Temiz ve acısız bir ölüm iddiası bu pratiklerin sürmesinde çıkarları olan insanlar tarafından kullanılan bir hayal sadece.--DG