About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

# 55 Free-range ürünleri yiyemez miyiz?

Free-range terimi, hayvanların sözümona fabrika çiftçiliği ile zoraki üretime zorlanmadığı ama tersine kendilerini tamamen doğal davranışlarıyla ortaya koyabildikleri koşulların yaratıldığı metodları tanımlamak içi kullanılıyor. Bazı insanlar free-range ürünlerin etik olarak kabul edilebilir olduğunu düşünür. Burada dikkate alıması gereken iki durum var: free-range hayvanın kendisi kullanılmak için boğazlanmakta. İkincisi ise free-range hayvan sonuçta bir ürün çıkarıyor ortaya (mesela tavuklar yumurta, inekler süt üretiyor).

Bu iki durum için de ortak bir problem var, ikisi de free-range koşullarını yanlış gösteriyor. Free-range ile fabrika çiftçiliği arasında bir fark yok sayılır; free-range yumurta çiftliğine yapılacak bir ziyaret olup biteni anlamak için yeterli .

Besinsel olarak, free range ürünler fabrika çiftliklerinden alınmış benzerlerinden farklı değiller, kolunuz kadar uzun bir listeye adı yazılabilecek bir hastalık listesinden sorumlu hepsi de.

Free-range hayvanların boğazlanması meselesine gelince, başka bir hayvana kıyasla neden free-range hayvanların gereksiz bir ölümü hakettiklerini düşünmeliyiz. Bu SSS bölümü boyunca hayvanların insan zulmünden uzak özgür bir hayat yaşamaya hakları olduğunu tartıştık. Zalimliğimiz, hayvanlara kısa ve huzurlu bir hayat sağladığımız iddiasıyla mazur gösterilemez. David Cowles- Hamar şöyle söylüyor: "Hayvanların özgürlüklerinin bedelini hayatlarıyla ödemesi gerektiği iddiası saçmalıktan başka bir şey değildir." Hemen soru 13’ü hatırlayalım. Oradaki çifti düşünelim. Onların bebekleri de free-range. O halde onları yemek de doğrudur, değil mi?

Free-range hayvanların ürünleri hakkında en az dört sorundan söz edebiliriz: 1) gıda kaynağı olarak yetersiz kalıyor 2)çevresel olarak hala tehlikeli 3)hayvanlar artık üretemez hale geldiği an hemen öldürülüyor 4) hayvanlar yeni hayvanlarla yer değiştiriliyor; üretime yaramayan erkekler öldürülüyor ya da fabrika çiftliklerine gönderiliyorlar (herhalde burada en korkunç kaderi süt ineklerinden doğan erkek danalar yaşıyor; çoğu, dana ürünü oluyor)—BRO

Free-range yumurtaların nesi yanlış? Tavukların yumurtlaması için döllenmiş yumurtalarınızın olması lazım, yumurtalarınsa yarısı erkek olacak ama. Bu erkekler anında öldürülürler (mesela gaz verilir, başları ezilir, havasız bırakılır, suda boğulurlar) veya masa kuşları olara yetiştirilirler (genellikle broiler –ızgara tavukları- evlerinde ) ve ardından ekonomik bir ağırlığı ulaşır ulaşmaz boğazlanırlar. Bu yüzden çiftliğin bahçesinde yeri kazıyan her free-range tavuğuna karşılık (pazarlık edebilme şansı olsa günlük verdiği yumurtalarla kirasını ödeyebilirdi) kendi yavrularından bir erkek , broiler evinde hayata katlanmaya çalışıyordur ya da çoktan boğazlanmıştır, ölmesi için bir kenara atılmıştır. Her yıl sadece İngiltere’de daha bir günlük 35 milyon civciv öldürülüyor. Ya suni gübre olarak kullanılıyorlar ya da çöp alanlarına dökülüyorlar.

Tavuklar, üretim oranları düşer düşmez (genellikle iki yıl sonra; doğal ömürleri 5 ila 7 yıl arasındadır) boğazlanırlar. Ayrıca, free-range olarak sınıflandırılmış bir çok sitenin free-range olmadığına dikkat edin; bunlar sadece hayvanların dışarı çıkabilme olanağının olduğu büyük ağıllardır. Gıda ve ışık içerde olduğu için tavuklar nadiren dışarı çıkar.—MT

AYRICA BAKIN: #13, #49, #50, #52