About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#62 İpek, kuştüyü veya yünle alakalı bir şey var mı?

Yün mü? Bilim insanları senelerdir her yanı kırışıklarla dolu bir Merinos koyunu ürettiler. Kırışıklıklar arttıkça yün de artıyor. Ne yazık ki bu çıkar meselelerinin hiç birisinin koyuna faydası yok. Avustralya’da kırışıklıklar daha fazla ter demek, o da sinek saldırısına daha fazla maruz kalmak anlamına geliyor, koyunun aşırı kırışık vücudundaki terli bölgelere kurtçukların dadanması demek. Buna karşı koymak için “mulesing” denen bir teknik kullanıyor çiftçiler, burada anüsün etrafındaki etli kısım koparılıyor, geriye acı veren kanlı bir yara bırakıyor.

İnsanların müdahalesi olmaksızın koyunlar normalde kendilerini hava koşullarından koruyacak türden bir yüne sahip oluyor; ama bilimsel üreme teknikleri bu hayvanların yün üreten canavarlar haline gelmesine yol açmıştır.

Vücut ağırlıklarının yarısına tekabül eden bu doğal olmayan yün yazları aşırı sıcaktan ölmeleriyle acılarına acı katıyor hayvanların. Ayrıca yün kırpma işleminden sonra sadece soğuktan dolayı Avustralya’da bir milyon koyun ölüyor her yıl.

Her yıl sadece Avustralya’da 10 milyon kuzu daha birkaç günlükken ölüyor. Bunun sebebi çok aşırı sayıda koyun olmasından ve bu hayvanlarla ilgilenecek yeteri kadar insan olmamasından kaynaklanıyor.

İngiltere yünü söz konusu olunca % 27si “deri yünü”dür bunların, yani boğazlanan koyun ve kuzuların derilerinden alınırlar doğrudan.

İpeğe gelince… Burada yanlış olan şey, ipek elde etmek için içinde hala canlı larva bulunan kozaların haşlanması. Bu, güvenin büyümesi halinde meydana gelecek ipek iplikçiklerinden daha fazlasının oluşmasını sağlıyor. İpekböceği kesinlikle acıyı çekebiliyor, yaralandığında da debelenerek kurtulmaya çalışıyor.

Kuştüyüne gelirsek.. tüylerin hayvan canlıyken koparılması zaten yaygın bir şey. Korku içerisindeki kuşlar boyunlarından havaya kaldırılıyor, bacakları bağlanıyor, ve bütün tüyleri teker teker koparılıyor. Ördekler ise debelense de yaralanıyor ve işlem bittiktensonra arkadaşlarının yanına atılıyor ta ki sıra tekrar kendilerine gelene dek. Veteriner cerrahlar ve hatta ördek yetiştirenler tarafından son derece zalimane diye nitelenen bu işkence ördekler henüz 8 haftalıkken başlıyor. 8 haftalık aralıklarla 2 veya 3 kere tekrarlanıyor. Ardından bu hayvanlar öldürülüyorlar.

“Şanslı” kuşlar ise önce öldürülüyor ardından da tüyleri yolunuyor.--MT