About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

# 73 Hayvanlara iyi bakıldığı ve eğer iyi olmasalardı iyi performans göstermeyecekleri doğru değil mi?

72 ve 74 nolu sorulara bakarak eğlence sektöründe kullanılan hayvanların aslında iyi bakım görmediklerini öğrenebilirsiniz.

Yüzyıllardır insanlar cezalandırma yöntemiyle hayvanların performans göstermelerini sağlayabileceklerini biliyor. Adalet sistemi bir suç eyleminin ya da kabahatin cezayla ilişkilendirilmesi şeklinde bir akıl yürütmektedir. Bir çok din de başka şeylerin yanı sıra ceza korkusuna dayanır. Aslında korku çoğumuzun doğru davranmasını sağlar.

Aynı şey diğer hayvanlar için de geçerlidir. Bir çok seneler boyunca Skinner kutuları kullanılarak gereksiz ve tekrara dayalı psikoloji deneyleri yapılmıştır ve sonuçta hayvanların elektro şoklardan ve diğer cezalardankaçınmak için bir şeyleri yapmayı öğreneceği, ya da belli şekillerde davranmayı öğreneceği (yani koşullandırılabilecekleri) anlaşışmıştır.

Hayvanların temel besin ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor, yoksa hastalanıp ölürler ama belli davranışları sergiledikleri için de mutlu olmalarına gerek yok; korku ya da ödül arzusu (mesela yiyecek gibi) onlara bu hareketleri yaptıracaktır.—JK

AYRICA BAKIN: #14, #51, #72, #74