About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#74 Peki ya at ve köpek yarışları?

Yarışlar, hayvanların koşullarını ve ithiyaçlarını göz ardı ederek zevk ve eğlence amacıyla sömürülmesinin iyi bir örneği. Burada zevk yarışın sonucu üzerinden kumar oynamaktan kaynaklanıyor. Bazı bahisçiler denklemin hayvan tarafına alaka gösterirken çoğu insan hayvanları umursamaz sadece iddialaşma kısmıyla ilgilenir; yarış toplantılarına olan katılım ekstra seçenekler meydana geldikçe azalmıştır.

Bazı köpekler ve atlar iyi koşullarda tutulabilseler bile, hayvanların çoğu için, mesele durum böyle değil. Minimum hayat standardının tutturulmak zorunda olması bir yana hayvanlardan en iyi performansın elde edilmesi için başka faktörler devreye giriyor: uyuşturucular, elektrikle uyarmalar, kamçılar vb. Bu pratiklerin çoğu yasa dışı olsa da (mesela köpek kavgası gibi), yasa dışı tekniklerle devam ettiğine dair raporlar da mevcut. Burada büyük bir paranın döndüğünü anlamak mümkün.

Atlar için özellikle yarış hattı tehlikelerle dolu; hayvanlar düz ve engelli koşularda düşebilir, kırıklara maruz kalabilir. Sık sık hasta atlar yarışa devam etmeleri için yaralanacağı bilinse de uyuşturucuya maruz bırakılıyor.

Sonuçta eğer hayvan başarı getirmezse veya ümit edildiği gibi iyi bir performans sergilemezse, yok edilir. Atlar gene de nadiren şanslıdır zira kendilerine iyi bakılan bir eve giderler, kendilerine hürmet de gösterilir hatta, ama genelde tercih edilen çözüm at kasaplarıdır. Son zamanlarda yeni bir seçenek daha devreye girdi: yarış atı sahipleri eğer atlar potansiyellerini ortaya koyamıyorsa veya en iyi zamanlarını geride bırakmışlarsa onları öldürüyor, ardından da sigorta ödemesi talep ediyor.) Bir tazı içinse atlara nasip olan türden bir ev olacağını ümit etmek oldukça düşük bir olasılık.—JK

AYRICA BAKIN: # 72, # 73