About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#75 Peki ya evcil hayvan beslemek konusunda ne diyeceksiniz?

Mükemmel bir dünyada bütün çabalarımız gezegen üzerindeki diğer türlerin doğal hayat alanlarını korumaya yönelik olurdu ve bizler hayvanları evlerimize almadığımız, ama yaban ortamlarında kendilerini geliştirmelerine izin verdiğimiz “elini uzak tut” şeklinde bir tavır içerisinde olurduk. Ancak bu Ütopyadan gerçektan çok uzağız, ve sorumlu insanlar olarak hayvanların evcilleştirilmesinin sonuçlarıyla başa çıkmak zorundayız. Evcilleştirilmiş bir çok hayvan özellikle üretildiği ve evleri olmadığı için bir çok Hayvan Hakları savunucusu bu hayvanlara yuva bulmakta yanlış bir taraf görmüyor. Aslında bu insanlar diğer insanlara kıyasla daha fazla ev sağlıyorlar. Benzer şekilde, tarımsal sebeplerle evcilleştirilmiş hayvanlara da önem verilmesi gerekiyor.

Ancak doğadaki hayvanların doğal ortamlarında bırakılması ve eve getirilmemesi gerekiyor. Birisinin evindeki bir kafes egzotik bir kuş, balık ya da memeli için doğal olmayan bir çevredir. İşin güzel tarafı yok olunca bu hayvanlar kendilerini barınaklarda, hayvanat bahçelerinde veya araştırma laboratuarlarında bulurlar. Yaban hayvanlara saygı duyulmalıdır, bu onları doğal çevrelerinde serbest bırakmak anlamına da geliyor.

Bir hayvanla sürdürülecek sevgi dolu bir ilişki, onun fiziksel ve psikolojik gereksinimlerini düzgünce karşılayabilen bir ilişki hayvan hakları savunuculuğu ve prensipleri ile bir tutarsızlık göstermez.

Gerçekten de hayvan hakları savunucuları bu sevilen petlerimizin maruz kaldığı istismaslara ve ihmallere dikkat çekme konusunda başı çekmiştir. Birçok sözümona sağlam pratiğin yeniden incelenmesi ve değiştirilmesi gerekiyor. Hayvan haklarının evcil hayvanlar hakkında öne sürdüğü sorular önemli sorulardır:

- Hayvanlara hala bir arkadaş gibi davranıp bir yandan da onların gereksinimlerine cevap verebilir miyiz? Açıkçası bütün hayvanlar için mümkün değil bu. Örneğin, kuşları kafeste tutmak onların kapasitelerini yadsımak ve uçmak için içlerinde var olan o ihtiyacı yok saymak demektir.

- Evcil hayvanlarıEvcil hayvanları kendi ihtiyaçlarımız için manipüle etmemiz acaba hayvanların da çıkarına hizmet ediyor mu? Kuyruk kesme bu anlamda kınanacak bir eylemdir.

- Bazı pet sahibi olma eylemlerimiz aslında bir sömürü çeşidi olabilir mi? Sirklerdeki ve sokaklarda dilencilik yaptırılıp geçenlerden para toplanmasına yardım eden hayvanlar bir sömürü kurbanıdırlar.

- İnsanların hangi davranışları hayvanlara duyduğumuz sevgi ve saygının gerçek ifadeleridir ? hangileri değildir? Ezgotik yetiştirme buna bir örnek olarak verilebilir, özellikle yetiştirilen hayvanların belli hastalıklar ve biyolojik kusurlara meyilli olduğu düşünülecek olursa.

Hayvan hakları söz konusu pratikler hakkında daha fazla düşünmemizi ve hem insan hem de hayvanların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı üzerine fikir yürütmemizi istiyor.—TA

Evcil hayvan seçerken şu noktalar da göz önünde bulundurulmalı:

Durumunuza uygun bir hayvan seçin- küçük bir bahçeye büyük bir köpek almayın. Kafeslerde yaşayacak bir hayvan almayın-kuş, balık gibi. Ancak kedileri mümkün olduğunca içeride tutmak iyidir, özellikle de geceleri, burada amacın hem kediyi hem de doğal hayatı korumak olduğuna inanabilirsiniz. Kedi veya köpeğinizi yerelbir hayvan grubundan alın; her yıl binlerce hayvan RSPCA gibi gruplar tarafından yok ediliyor. Çoğunluğu da kaybolmuş veya terkedilmiş hayvanlardan oluşuyor. Böyle bir kaynaktan hayvan edinerek hem hayvanın hayatını kurtarırsınız hem de yetiştiricilere duyulan güveni azaltmış olursunuz.

Son olarak, hayvanınızı kısırlaştırın. Doğurgan olmanın davranışsal ya da biyolojik bir getirisi yoktur. Ve dünyaya gelmiş olan her yavru bir yuvaya ihtiyaç duyacaktır.—JK

AYRICA BAKIN: # 76