About ALF > Worldwide Actions > Turkey > Turkish Translations of AR - FAQs

#8 Hayvanlara haklarını vermek insanları küçük düşürmez mi?

Her ne kadar geçerli olsa da bu soruya verilecek şaka yollu bir cevabı David Cowles-Hamar’dan alalım:” İnsanlar da hayvandır, o halde  hayvan hakları insan haklarıdır.”

Daha ciddi bir açıdan baktığımızda, siyahlara ve kadınlara hak tanınmasının beyaz erkekleri küçük düşürdüğünü görmüyoruz. Benzetme yoluyla  şöyle diyebiliriz o halde, insan olmayan varlıklara haklarını vermek insanları küçük düşürmez. Ahlaken tutarlı olmasının yanı sıra, insan olmayan varlıklara da merhametle davranarak aslında insanları yüceltmiş oluyoruz. (diğer benzeri argümanlar için #26 nolu soruya bakın)—DG

“ Bir ulusun büyüklüğü ve  ahlaki gelişmişliği hayvanlara nasıl davrandığına bakarak anlaşılabilir.”- Mahatma Gandhi (devlet adamı ve  filozof)

“İnsanı insan yapan şey, bütün yaratılmışlara duyduğu sempatidir”.—Albert Shweitzer (devlet adamı, Nobel 1952)

“İnsanlar hayvanları katlettiği sürece, birbirlerini öldürecekler. Gerçekten de  cinayet ve acı eken neşe ve sevgi biçemez.” Pitagoras (matematikçi)

AYRICA BAKIN: #26

SORULARA GERİ DÖNÜN

#9 Hitler ve Goebbels hayvan haklarını destekledi mi?

Bu argüman saçma ve ciddiye alınacak bir tarafı da yok. Hitler ve Goebbles’in iddiaya göre  hayvan haklarından yana fikirleri var diye böyle soruluyor (mesela, Hitler’in bir süreliğine vejetaryenmiş), öyleyse hayvan hakları yanlış veya en azından şüpheli bir durumda olmalı.

Bu argümanın sorunu ortada: kötü insanlar  ve  iyi insanlar beraber doğru şeylere  inanabilir. Veya, birisi kötü bir fikre sahip diye (mesela Nazizm gibi), bu, onun her inancının yanlış olduğu anlamına gelmez. Birkaç örnek olayı açıklamaya yeter. Naziler sigarayı azaltma kampanyaları düzenlediler. Bu yüzden sigara içmemeyi desteklemek kuşkulu bir davranış mıdır? İlk Amerikalılar siyahlara  özgürlüklerini vermedileri onlara saygı da göstermediler. Peki bu, onların başkalarına saygı duymuş olmalarının, başkalarına özgürlük vermiş olmalılarının yanlış olduğunu mu gösteriyor?

Teknik olarak, bu argüman, ignoratio elenchus fallacy’dir, yani Türkçesi boşuna nefes tüketiliyor demektir.

Bu arada bir çok bilim adamı Hitler ve Goebbels’in HH’nı anlamlı bir şekilde desteklediğine inanmıyor.—DG

AYRICA BAKIN: #54

SORULARA GERİ DÖNÜN